Seznam věcí na cestu

Doklady a jiné Oblečení Hygiena

-         cestovní pas (včetně všech potřebných víz)

-         peníze

-         fotky a kopie 1. listu pasů

-         kreditní karta

-         mezinárodní očkovací průkaz

-         jízdenky, letenky

-         cestovní pojištění

-         deník, tužka

-         šití

-         fotoaparát

-         telefon a hodinky

-         nůž

-         průvodce  

-         pláštěnka

-         spacák

-         léky

 

     

 

-         outdoorové boty

-         sandále

-         kalhoty (nejlépe lehké kalhoty s odepínacími nohavicemi, použitelné i jako kraťasy)

-         šortky (nejlépe využitelné i jako plavky)

-         trička (2-3 ks)

-         teplá mikina

-         větrovka s kapucí (proti větru a dešti)

-         ponožky (3-4 páry)

-         spodní prádlo (3 ks)

-         košile (1 ks)       

-         pásek

-         kapesníky       

-         toaletní papír

-         mýdlo nebo sprchový gel

-         šampon

-         kartáček

-         zubní pasta

-         hřeben

-         deodorant

-         strojek pro jedno použití

-         střihač na nehty

-         střední ručník

-         repelent

 

 

 

 

     

Vybavení dříve jsem toho brával víc, ale postupně jsem to zredukoval viz tento seznam. Toto vybavení mi stačí na mých cestách, kde se phybuji v teplotách od 15°C výš. Podle potřeby je potřeba seznam upravit tak aby vám vyhovoval. Berte to jen jako základ. V nutnosti se dá všude potřrbné vybavení dokoupit. Náročné jsou jen návraty, kdy člověk musí přečkat několik dnů v teplotách okolo 0°C. Zas je pravda, že na nádraží jsem s bezdomovcema spal jen jednou. Vždy se dá noc přečkat někde na letišti nebo tak podobně.
Vozím ještě RAID na hmyzáky. Fuuj reklama, no ale to přežiju s tím pocitem, že to opravdu funguje. Ještě by se dalo přemýšlet o ponorném vařiči. Toto vybavení mi zabere vždy 12-14kg včetně batohu.

Batoh doporučuji okolo 70l, aby se do něj vešlo i teplé oblečení, které člověk potřebuje pro cestu tam i zpět. Batoh si vyberte důkladně, aby dobře seděl a dobře se vám s ním chodilo. Užijete si spolu spoustu a spoustu času. Měl by být z nějakého odolného materiálu. Počítejte s tím, že v Asii bude cestovat všude, kde je to možné od střechy po kdejakou nákladní korbu. Už se mi stalo, že na něj vytekl chemický záchod, olej nebo nafta. S jedním batohem jsem jezdil 10 let. Problém byl jen v hliníkových lyžinách na kterých jsou připevněné popruhy. Po nějaké době se vahou prohnuly a já je musel vyndat a rovnat. Výhoda zase byla ta, že po vyndání se dal batoh nacpat do pračky. Nový batoh jsem vybíral asi půl roku a nakonec jsem si vybral od stejné značky s jednou centrální duralovou lyžinou. Batoh je expediční, ultralehký pro nejnáročnější podmínky, tak doufám, že spolu zase vydržíme další dekádu.

Očkování -  doporučuji si zjisti jaké je do dané oblasti kam jedete potřeba. Já využívám očkovací centrum v Ústí nad Labem. Rozhodně je základ zkontrolovat si Tetanus, Žloutenky A+B, Tyfus a Chloera. Já mám ještě všechny meningokoky, vzteklinu. Vychází to dost draho a tak doporučuji s očkováním začít včas. Některé očkování se nesmí kombinovat a u jiných potřebujete minimálně dvě dávky. Vyteklina i žloutenka mají 3 dávky. Pokud už máte základ udržování očkování už není takový problém. Popřípadě si zaplatíte jen nějaké navíc, které budete potřebovat.